ABD’den TikTok’a yok artık dedirten teklif, ya bize satın ya da yasaklarız

Başkan Joe Biden, yasanın Senato tarafından onaylanmasından bir gün sonra, “Amerikalıları Yabancı Düşmanların Kontrollü Uygulamalarından Koruma Yasası”nın da yer aldığı bir dış yardım yasa tasarısı paketini imzaladı.

TikTok yaptığı açıklamada, yasaya mahkemede itiraz edeceğini ve bunun da nihai bir satışı veya yasağı geciktirebileceğini söyledi. Şirket, “Bu anayasaya aykırı yasa bir TikTok yasağıdır ve buna mahkemede itiraz edeceğiz” dedi. “Gerçeklerin ve hukukun açıkça bizim tarafımızda olduğuna ve eninde sonunda galip geleceğimize inanıyoruz. Gerçek şu ki, ABD verilerini güvende tutmak ve platformumuzu dış etkilerden ve manipülasyonlardan uzak tutmak için milyarlarca dolar yatırım yaptık. Bu yasak yedi milyon işletmeyi mahvedecek ve 170 milyon Amerikalıyı susturacaktır.”

ABD’den TikTok’a yok artık dedirten teklif, ya bize satın ya da yasaklarız

Yasa, TikTok‘un Çin merkezli ana şirketi ByteDance’e uygulamayı yeni sahibine satması için bir yıla kadar süre veriyor. Şirketin yatırımı geri çekmemesi durumunda TikTok’un ABD’deki uygulama mağazalarından ve web barındırma hizmetlerinden men edileceği belirtiliyor.

Uygulamanın satışına veya yasaklanmasına yönelik önceki girişimlerden farklı olarak, “Amerikalıları Yabancı Düşmanların Kontrollü Uygulamalarından Koruma Yasası” iki partiden de ezici bir desteğe sahipti ve Kongre’den kayda değer bir hızla geçmeyi başardı. Tasfiye için altı aylık bir süre öngören tasarının orijinal versiyonu, sunulduktan sadece birkaç gün sonra mart ayında Meclis’ten geçti. Hafta sonu, elden çıkarma için 12 aya kadar süre tanıyan güncellenmiş bir sürüm yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir