Numan Kurtulmuş tarih verdi ama ilk görüşme olumsuz | Özel’den “açlık, yoksulluk” çıkışı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş, 23 Nisan Resepsiyonu’nda yeni anayasa konusunda TBMM’de grubu bulunan bütün siyasi partilerle görüşeceğini belirtti. Bu kapsamda CHP Grubu’nu ziyaret eden TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP Lideri Özgür Özel ile görüştü. Özel, ziyaret için gelen Kurtulmuş’u kapıda karşıladı. Görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü. İkili görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, yeni anayasaya dair sürecin müzakereyle olacağını belirtirken “Anayasa yapım süreci ile ilgili görüşleri aldım. İçerikle ilgili konuşmadık, usul konuştuk” dedi.

Özel de görüşmeyi “Sorumluluğumuzun farkındayız, parti içinde konuyu değerlendireceğiz” sözleriyle değerlendirdi.

KURTULMUŞ: İÇERİK DEĞİL USUL KONUŞTUK

Kurtulmuş görüşmenin ardından şu açıklamalarda bulundu:

“TBMM’de grubu bulunan partilerin genel başkanlarını ziyaret ederek anayasa yapım süreciyle ilgili görüşlerini almak için bugün ilk görüşmeyi CHP grubu ile yaptık. Bundan sonra birlikte müzakereyle bir süreç oluşturulması fikrini ifade ettim. Başından itibaren bu konu gündeme geldiğinde benim dikkat ettiğim husus; anayasanın içeriğiyle ilgili bir cümle konuşulmadı. Önce yapılacak işin usullerinin tespit edilmesi ve onun sonucu olarak da doğru bir istikamette müzakerelerin sürdürülmesidir. Bu çerçevede yine bir başka temel kural ise partilerin anayasaları olmaz, partilerin anayasa teklifleri olur. Anayasa milletin anayasasıdır ve parlamentoda başından beri söylediğimiz oluşabilecek en yüksek konsensüsta yani mümkünse 400’ün çok üstünde bir ittifakla bir toplumsal mutabakat metni olarak Türkiye’nin yeni anayasası ortaya çıksın.

“BELKİ MECLİS AÇILDIĞINDA MÜZAKERE ORTAMI BAŞLAR”

Gerçekleştirebilirsek en kısa süre içerisinde; örneğin, mayıs ayının sonuna kadar grubu bulunan siyasi partilerden bu işin usulüne ilişkin fikirlerini almak isteriz ve ondan sonra da belki yaz döneminde bütün siyasi partiler görüşlerini, anayasa tekliflerini olgunlaştırarak önümüzdeki sene meclis açıldığında müzakere ortamı başlar ve sonrasındaki dönemde de sonuç alabileceğimizi düşünüyoruz.

“BU MECLİS ANAYASA YAPMA YETKİSİNE VE GÜCÜNE SAHİPTİR”

Bu parlamentonun şöyle bir özelliği var; Türkiye’de uzun yıllar içerisinde temsil kabiliyeti en yüksek parlamentodur. Halkımızın verdiği oyların yaklaşık yüzde 95’i parlamentoda temsil ediliyor.

Kararı meclis verecektir. Bu meclis anayasa yapma yetkisine de gücüne de sahiptir. Bu meclis kurucu meclis değildir, anayasa yapamaz gibi görüşlerin doğru olmadığını, demokratik olmadığını bir kez daha ifade etmek isterim. Milletvekillerimizin oylarıyla anayasa yapılacak ya da yapılamayacak”

Meclis Başkanı’nın aynı gün grup toplantısını yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile de görüşmesi bekleniyor.

ÖZEL: ANAYASAYA UYACAKSAK DEĞİŞTİRELİM

Özgür Özel ise görüşme sonrası şunları söyledi:

“Bugün insanların yoksulluk, açlık gibi üst düzeyde beklentileri varken, yeni bir anayasa beklentisi taleplerinin neresindedir? Onu bir tartmak lazım. Anayasaya uyacaksak değiştirelim. En iyisini yapalım, sonra uymayalım. Bu sözümün başkana ait olmadığını herkes bilsin. Geçen sefer de en iyisi yapıldı, ama uyulmadı. Uyulmuyor. Mevcut Anayasaya tam uyum beklemek hakkımızdır. Bu konudaki hassasiyetlerimizi ilettik.

Sorumluluğumuzun farkındayız, parti içinde konuyu değerlendireceğiz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir