Almanya’da çifte vatandaşlık dönemi: Türkiye vatandaşlığına geri dönüş nasıl yapılacak?

Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosu Ali İhsan İzbul, Almanya’da 27 Haziran itibarıyla yürürlüğe girecek çifte vatandaşlık yasasıyla, daha önce Almanya vatandaşlığına geçmiş olanların Türkiye vatandaşlığına geri dönüş işlemlerinin konsolosluklarda yapılacağını söyledi. Türkiye’nin Düsseldorf Başkonsolosluğu’nda, Almanya’da 27 Haziran’da yürürlüğe girecek “Almanya Çifte Vatandaşlık Yasası” kapsamında yeniden Türkiye vatandaşlığına başvuru sürecine ilişkin, Başkonsolos İzbul ve Vatandaşlık Servisi yetkilisi Beyza Usta bilgi verdi.

AA’nın aktardığına göre Başkonsolos İzbul, söz konusu yasanın 27 Haziran’da yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, daha önce Almanya vatandaşlığına geçmiş olanların da bu süreçte Türkiye vatandaşlığına geri dönüş işlemlerinin başkonsolosluklarca kabul edileceğini belirtti. Konuyla ilgili detayları anlatan Usta da Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili hazırladığı bilgilendirme kitapçığının internet üzerinden hizmete sunulduğunu aktardı.

Usta, şu ifadeleri kullandı: “Müracaatlar vatandaşlarımızın bağlı olduğu konsolosluklar tarafından alınacaktır. Konsolosluk.gov.tr adresindeki randevu modülünden randevu aldıktan sonra açılacak pencerede yeniden Türk vatandaşlığının alınması seçildikten sonra sizlere uyan bilgilerinizi doğru verdiğiniz takdirde istenilen belgeler size belirtilecektir. Yapmanız gereken pasaport kimlik bilgilerinizi girdikten sonra, vatandaşlığa yeniden giriş dilekçenizin dökümünü alıp fiziken konsolosluklara teslim etmeniz gerekiyor.”

Usta, “Türk vatandaşlığından çıkıp Alman vatandaşı olduktan sonra gelişen durum değişiklikleri, evlenme, boşanma, çocuk sahibi olma, ölüm gibi işlemlerin belgelenmesi için bazı belgeler gerektiği takdirde başkonsoloslukların listesinde bulunan tercümanlarımıza bu belgeleri tercüme ettirmeniz gerekiyor” dedi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir